V pondělí vsetínský soud rozhodl v kauze Bečva – osvobodil obžalovaného ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelku s tím, že věci, které mu jsou kladeny za vinu, nejsou trestným činem. Firmu samotnou soud také nepotrestal, ale uvedl, že otravu Bečvy způsobila. Podle soudkyně se nepodařilo zjistit, co přesně se v podniku před otravou řeky stalo. Kauzu soudkyně předává k prošetření dalším orgánům, zda nebyl spáchán přestupek.

“Rozhodnutí soudu nás ke spravedlnosti pro Bečvu příliš nepřiblížilo. Ani z mnohahodinového odůvodnění nebylo zjevné, co se vlastně onoho dne stalo. Jednom z důvodů je i fakt, že vyšetřování policie od začátku vzbuzovalo pochybnosti,” komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg, který byl na vyhlášení soudu osobně.

“Považuju za nezbytné, aby byla obnovena činnosti parlamentní vyšetřovací komise. Ta skončila svou činnost před posledními volbami a po volbách ji už nová vláda neobnovila. To je potřeba napravit a zjistit, zda policejní vyšetřování havárie nebylo od začátku tendenční, zda v něm nebyly manipulace nebo zda policie nezadávala znalecké posudky s návodnými otázkami,” dodal.

Parlamentní vyšetřovací komise tehdy zmapovala pochybení jednotlivých institucí, jako je Česká inspekce životního prostředí, vodoprávní úřady nebo hasiči. Zkoumání postupu policejního vyšetřovatele ve dnech bezprostředně po havárii se ale vyhnula s odvoláním na skutečnost, že zatím nebyla podána obžaloba a nechtěla vyšetřování ovlivnit. “Tahle překážka už dávno pominula. Oslovil jsem dopisem předsedy všech vládních stran a vyzval je k tomu, aby komisi za účelem prošetření postupu policie opět obnovili,” uvedl Michal Berg. “Člověk by pochopil, pokud by proti další práci vyšetřovací komise byla vláda Andreje Babiše. Proč byli proti zástupci současných vládních stran, kteří se nechávali fotit u Bečvy a hřímali, jak nenechají případ vyšumět, to už hlava nebere,” dodal.