Zelení považují první reakci vlády na zjištění podílu ruských tajných služeb na výbuchu munice ve Vrběticích za adekvátní, nicméně by měly následovat další kroky. Proto Zelení navrhují:

  1. Snížit zastoupení ruské ambasády v ČR na adekvátní úroveň. Pro srovnání ruská ambasáda má v ČR zhruba 140 lidí, Spojené státy americké u nás mají přibližně 70 lidí a Čína kolem 30.
  2. Ukázat Rusku, že nejsme jeho vazalským státem a být připraveni začít diplomatické styky s Ruskem takříkajíc z čistého stolu. Pokud Rusko de facto uzavřelo českou ambasádu v Moskvě, tak bychom měli postupovat recipročně i my vůči ruské ambasádě.
  3. Postupovat v diplomatických krocích aktivně a jednotně s našimi partnery v EU a NATO.
  4. Naše vláda by se měla postavit za Alexeje Navalného a další ruské demokraty a demokratky.
  5. Poslanecká sněmovna by měla až do voleb zcela odložit lex Dukovany.
  6. Požadujeme, aby se prezident Miloš Zeman omluvil Bezpečnostní informační službě, jejíž práci dlouhodobě zpochybňoval.
  7. Pokud zvážíme prezidentovu náklonnost k Rusku, kritiku BIS a současnou laxnost vyjádřit se k aktuální bezprecedentní situaci, má Parlament právo podle čl. 66 Ústavy odhlasovat, že není schopen vykonávat úřad prezidenta republiky.

“Po internetu kolují vtipy o balícím si prezidentovi, když Česko vyhostilo 18 ruských agentů, které dokreslují tragikomičnost přístupu českého prezidenta, který se v takto závažné situaci rozhodl týden mlčet. Právě toto jsou situace, kdy zásadně potřebujeme prezidenta, který národ spojuje,” řekla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

“Narovnání česko-ruských vztahů je opravdu na místě. Režim, který ohrožuje na životě Alexeje Navalného a drží další politické vězně, si nezaslouží žádnou speciální pozici ani takto rozsáhlé diplomatické zastoupení. Nikdo nemá zájem na eskalaci situace, která by vedla například k útokům na rusky mluvící osoby v Česku. V mnoha případech se jedná o lidi, kteří k nám právě před současným režimem utekli. Proto je v zájmu nás všech, abychom za nesmyslnou vstřícností současnému režimu udělali tečku,” uzavírá spolupředseda Zelených Michal Berg.

Současně by neměla zapadnout skutečnost, že obchod se zbraněmi je v Česku nedostatečně kontrolován. Zelení dlouhodobě upozorňují na to, že zbraně z Česka kvůli nedostatečné kontrole mohou zabíjet v rukou nedemokratických režimů nebo teroristů. Více v samostatném článku.